Bozcaada'ya Nasıl Gidilir?

bozcaadaya nasıl gidilir? bozcaada nerede?

Bozcaada nerede?

Ege Denizi’nin kuzeyinde Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada, on iki koy ve on iki buruna sahip Türkiye'nin üçüncü büyük adasıdır. Adanın resmi kayıtlarda yer alan nüfusu 2276, yazın gelen misafirler ile adanın nüfusu 10000 olabiliyor.

Tatilcilerin en gözde mekanlarından biri olan Bozcaada'ya nasıl gidilir?

Bozcaada'ya araba, otobüs, uçak, hızlı feribot, deniz otobüsü, arabalı feribot gibi araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araba ile Bozcaada'ya Ulaşım

İstanbul’dan Assos'a gelirken arabayla Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı seçenekleriniz bulunuyor:
* Gelibolu - Lapseki (20 dk)
* Eceabat - Çanakkale (15 dk)
* Kilitbahir - Çanakkale (7 dk)

Çanakkale’den sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılıyor. İzmir yönünden gelirken, Çanakkale'ye gitmeden Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

Hızlı Feribot

Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında gidip gelirken Yenikapı - Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’ deki iskeleye varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergâhı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar rahat olmasa da manzarası daha güzeldir.

Karadan Mesafeler

• İstanbul – Bozcaada 400 km.
• Ankara – Bozcaada 710 km.
• Bursa– Bozcaada 320 km.
• İzmir – Bozcaada 280 km.
• Çanakkale - Bozcaada 60 km.

Otobüs ile Bozcaada'ya ulaşım

otobüsle bozcaadaya gidiş

Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketi tarafından seferler düzenliyor. Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Feribot zaten Bozcaada merkezine yanaştığı için otobüsler adaya geçmeye gerek duymuyor.
Yaz dönemi dışında son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye varılabilir.

Uçak ile Bozcaada'ya ulaşım

Uçak ile bozcaadaya nasıl gidilir.

Bozcaada’ya 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı’na THY’nin yazın her gün, kışın haftanın belli günlerinde düzenlediği seferler sadece Çanakkale-İstanbul ve Çanakkale-Ankara arasında yapılıyor.
Çanakkale merkezi ile Çanakkale Havaalanı arasındaki mesafe 2 km. Çanakkale Havaalanı’na indikten sonra servis aracı ya da taksi ile Çanakkale otobüs garına, buradan saat başı kalkan minibüslerle 1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da denk gelirseniz haftanın belli günleri Çanakkale-Bozcaada arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleri ile direkt adaya geçebilirsiniz.

Deniz ulaşımı

deniz yoluyla bozcaadaya gidiş
Arabalı Feribot Seferleri

Bozcaada’ya ulaşım Gestaş tarafından, feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saatte alınıyor. Yaz sezonunda iki feribot karşılıklı çalışıyor. Yazın saat başı yapılan seferler, kışın günde üçe kadar iniyor. Yazın adadan dönüşte arabanız için önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Deniz Otobüsü Seferleri

Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasına günaşırı deniz otobüsü seferleri bulunuyor. Yaklaşık 1 saat süren yolculuk sadece yayalar için.