Bozcaada'da Etkinlik ve Festivaller

bozcaada lezzet festivali

Her yıl düzenlenen etkinlik ve festivaller, New Balance Bozcaada yarı maratonu ve 10K koşusu ne zaman yapılır? Koşuya kimler katılabilir? Bağbozumu festivali nerede yapılır? Bozcaada ozanın günü ve Homeros okuması hakkında geniş bilgi. Ayazma Aya Paraskevi panayırında neler yapılır? Yelken yarışları ne zaman yapılıyor? Bozcaada Lezzet festivali hakkında geniş bilgi.

Ayrıntılar

Bozcaada'da Plaj ve Deniz

Bozcaada sulubahçe koyu

Bozcaada sadece üzüm ve şaraplarıyla değil plaj ve deniziyle de ünlüdür. Bozcaada'nın turkuaz rengi denizi ve incecik altın rengi kumsalları misafirlerini büyüleyecek güzelliktedir. Bozcaada denizi oldukça temiz, yosunsuz, kumluk ve sakindir. Suyu genel olarak soğuktur ama bu tertemiz su, serinliğiyle dinçleştirici bir etkiye sahiptir. Bozcaada’nın en güzel yanı en rüzgarlı havada bile keyifle denize girip güneşlenebilecek bir koy seçeneği sunmasıdır. Rüzgar nereden eserse essin, dalgasız bir koy bulmak her zaman mümkündür.

Ayrıntılar

La Krasi Otel

La Krasi Otel

Eski fotoğraflarından yola çıkarak aslına uygun restore edilen, tarih kokan, bir ada evi. Üst katımız 1 adet deniz manzaralı ve balkonlu, 2 adet deniz manzaralı, 2 adet standart olmak üzere toplam 5 odadan oluşan bir otel. Odaların yer ve tavan döşemeleri ahşaptan, eşyalar yine masif ahşaptandır. Odalarımızda misafirlerimize kaliteli ve konforlu bir konaklama sağlayabilmek için tüm detaylar düşünülmüştür.

Ayrıntılar

La Krasi Restaurant

bozcaada restaurant

La Krasi Restaurant, geleneksel Bozcaada mutfağı mekanıdır ve Ege mutfağından çeşitli lezzetler arasından en iyi yemekleri ve içecekleri servis etmektedir. Eşsiz liman manzarasına sahip olan La Krasi, konuklara rahat bir ortamda rahat bir yemek deneyimi yaşatır. Lezzetli yiyecek ve içecekler, yerimizin menüsünün temelini oluşturuyor.

Ayrıntılar

La Krasi Odalar

Bozcaada Hakkında

Bozcaada kalesi

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı ve Çanakkale Boğazı'nın hemen girişinde yer alan, kalesi, tarihi evleri, rüzgâr gülleri, şarabı, reçelleri ve deniz ürünleri ile meşhur olmuş bir adadır.

Bozcaada Kalesi
Son halini 1800’lü yılların sonunda alan Bozcaada Kalesi, gemi ile adaya yaklaştığınızda heybetli görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakan mimarisiyle sizleri karşılamaktadır.
Bozcaada’da Bağcılık ve Şarapçılık
1950’den itibaren adadan göç eden Rumların bizlere bıraktığı en büyük miraslardan olan Bozcaada bağlarında adaya özgü kuntra, karalahna, çavuş gibi üzüm türlerinin yanında dünyanın birçok bölgesinde şarap üretiminde kullanılan cabernet, sauvignon, merlot, şiraz gibi üzüm türlerinin üretimine de devam edilmektedir. Toplamda 6 adet butik şarap üretim fabrikası adada üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 60’lı ve 70’li yıllarda Türkiye’deki şarap üretiminin %60’ına yakınının Bozcaada’da bulunan 12 adet şarap fabrikası tarafından karşılandığı bilinmektedir. Bugün üretime devam eden 6 şarap fabrikasında litre bazındaki üretim azalmasına rağmen şarap kalitesinin arttığı görülmekte ve bu durum Bozcaada şarabının dünyada daha fazla tanınmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca eylül ayında gerçekleşen bağbozumlarının festival niteliği kazanması Bozcaada üzümünün ve şaraplarının daha fazla kişi tarafından tanınmasını sağlamaktadır.
Bozcaada Reçelleri
Üzüm, yabani incir, domates, gelincik reçelleri ada yerlileri ve reçel üretimhaneleri tarafından Bozcaada’da yaygın olarak üretilen reçel çeşitleridir.
Rüzgâr Gülleri
Adanın en batı ucu olan Polente Feneri’nin bulunduğu bölgede kurulan Rüzgâr Elektrik Santrali’nde 17 adet rüzgâr gülü bulunmaktadır. Bozcaada şarabı ve rüzgâr güllerinin eşlik ettiği günbatımı seyri ada misafirlerine görsel bir şölen yaşatmaktadır.
Bozcaada Mutfağı
Kuzey Ege’nin serin sularında yetişen ahtapot, kalamar, ıstakoz, sübye, karides, deniz kestanesi ve çok çeşitli balık türlerinin başını çektiği Bozcaada mutfağı, adaya gelen misafirlere lezzetli ve farklı tatlar sunmaktadır.

Etiketler